PICTES PROJESİ AÇILIŞI ANKARA’DA YAPILDI

Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonun Desteklenmesi Projesi” Açılış ve Tanıtım Etkinliği 6 Ekim 2017 Cuma günü Ankara’da gerçekleşti.

Etkinliğe, MEB Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf TEKİN başta olmak üzere; AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian BERGER, MEB Müsteşar Yardımcısı Ercan DEMİRCİ, AFAD Başkanı Dr. Mehmet GÜLLÜOĞLU, MEB Genel Müdürleri ve Daire Başkanları, bakanlıkların temsilcileri, İl Milli Eğitim Müdürleri, çeşitli üniversitelerin rektörleri, MEB merkez ve taşra teşkilatı birim amirleri, şube müdürleri, Suriyeli ve Türk çocuklar ile proje kapsamında görevlendirilen öğreticiler katıldı.

Proje Direktör Yardımcısı Dr. Taner AŞÇI’ nın projeyi tanıtımıyla başlayan etkinliğin açılış konuşmasını MEB Bakan Danışmanı ve Proje Direktörü Haydar ŞAHİN yaptı. Şahin, “Türkiye Cumhuriyeti olarak mazlumu ve mağdur durumda olanları nasıl kucakladığımızı göstermiş olduk.”  dedi.

Etkinliğe katılan AFAD Başkanı Dr. Mehmet GÜLLÜOĞLU yaptığı konuşmada, 2011'den bu yana Suriyelilerin entegrasyonuyla ilgili önemli çalışmalar yürüttüklerini vurguladı ve “Proje sadece 24 ay değil, daha uzun süre devam etmeli. Kriz devam ediyor. 3 milyon Suriyeli ülkemizde yaşıyor.” dedi.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian BERGER ise “AB, nitelikli bir eğitim yoluyla tüm çocuklarımız için daha iyi bir gelecek inşa etme arzusunu elbette paylaşmaktadır. Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı kapsamında sağladığımız katkıların ve bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz bu projenin bizleri, Suriye’de en kısa zamanda barışa ulaşılması umuduyla el ele giden bu arzuların gerçekleştirilmesine bir adım daha yaklaştırmasını umuyoruz." dedi.

Suriyeli çocukların da duygu ve düşüncelerini aktardığı PICTES Projesi Açılış ve Tanıtım Etkinliğinin kapanış konuşmasını, MEB Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf TEKİN yaptı. TEKİN konuşmasında "Kriz anlarında, krizin etkisinin minimize edilmesinin önemli koşullarından birisi, gelecek kuşakların, dünya çocuklarının insanlığın ortak mirasına sahip çıkacak şuurla yetişmelerini temin etmek. Bunun yolu da bu toplantımıza vesile olan ve sıkıntı yaşayan Suriyeli çocukların eğitim sistemine entegrasyonu örneğinde olduğu gibi gelecek kuşakların eğitilmesinden geçiyor." dedi. Konuşmasının devamında ise şunları söyledi: "Dünyada siyasi iktidar ve devlet kavramındaki kırılma, belli aralıklarla kendini hissettirecek. Önemli olan bu teorik kırılmaların ve dönüşümlerin yaşandığı anlarda insanlığın bundan zarar görmemesi. Maalesef bu dönüşüm esnasında insan hakları ve insanlığın sahip olduğu tüm ortak miras ayaklar altına alınıyor ve çok ciddi zarar görüyor. Bu zararın görülmemesi için ve minimum düzeyde yaşanabilmesi için o dönüşüm yaşanırken, bizler insanlar olarak hepimize ait ortak mirası korumak için hep birlikte mücadele etmek durumundayız. Bu çok da övünülecek bir şey değil. Bu, insan olmamızın, insanlığın ortak değerlerine sahip çıkmamızın doğal bir gereği. Bunu yapmakla mükellefiz. Yapmazsak insanlık ortak değerlerini kaybedecek. Yapmazsak hepimiz kaybedeceğiz."

Türkiye’deki geçici koruma altındaki Suriyelilerin eğitime erişimini hedefleyen “Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi (PICTES) Projesi”, toplamda 24 ay ve 23 ilde sürdürülecek.