PIKTES’TEN OKUL ZİYARETİ

PIKTES Proje Direktörü Pınar Özel, 29 Ağustos 2019 tarihine kadar sürecek olan yaz dönemi eğitim faaliyetlerini yerinde inceliyor. Erken çocukluk eğitimi ve dil kursu verilen okullardan Ankara’nın Altındağ ilçesindeki Fatih Sultan Mehmet İlkokulu’nu ziyaret eden Özel, Suriyeli çocukların Türkçelerinin gelişmesinden ve sosyal uyumlarının artmasından mutluluk duydu.

Fatih Sultan Mehmet İlkokulu idareci ve öğretmenleri, Özel’e yaptıkları açıklamalarda erken çocukluk eğitimi sayesinde okul öncesi dönemdeki çocukların dil ve sosyal becerilerinde önemli aşamalar kaydedildiğini aktardı.

Sınıfında Türk ve Suriyeli öğrencilerin birlikte eğitim gördüğünü belirten öğretmen Özlem Fazlıoğlu, "Öğrenciler sınıfımda hep birlikte eğitim görüyor, birlikte oynuyorlar. Bu sayede birbirleriyle kaynaşırken aynı zamanda Türkçeleri de gelişiyor" dedi.

Dil Kursları ve Telafi Eğitimleri de veriliyor

Diğer yandan, yaz döneminde erken çocukluk eğitiminin yanı sıra ''Dil Kursları'' ve ''Telafi Eğitimi'' de PIKTES kapsamında devam ediyor. Türkçe dersleriyle Suriyeli çocukların hem okul başarıları artıyor hem de sosyal uyum süreçleri hızlanıyor. Arapça dersleri sayesinde ise Suriyeli çocukların ana dillerini unutmaması sağlanıyor.

Telafi eğitimleri ile de okul dışı kalmış ya da eğitimine ara vermiş Suriyeli çocukların akranlarıyla aynı akademik seviyeye getirilmesi için ücretsiz dersler veriliyor.

2018-2019 yaz dönemi erken çocukluk eğitiminden 30 bin Türk ve Suriyeli çocuk faydalanırken yaklaşık 7 bin Suriyeli çocuk telafi eğitimlerine, 78 bin Suriyeli çocuk da dil kurslarına devam ediyor.

1 _MG_0117_(1).JPG 2 ek_foto.JPG 3 _MG_0074_2.JPG