İKE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI BAŞLADI!

PIKTES ailesi büyüyor. “Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi(PIKTES)” projesinde göreve yeni başlayan İl Proje Koordinasyon Ekip üyelerine(İKE) yönelik “Proje Bilgilendirme Toplantısı” 7 Ağustos 2019 Çarşamba günü Ankara’da başladı.

Üç gün sürecek olan toplantı, PIKTES’in 2. fazıyla projeye dahil olan Çorum, Eskişehir, Samsun ve Yalova illerinin koordinasyon ekipleri ile projenin sürdürüldüğü diğer 22 ilin kadrosuna yeni katılan personele PIKTES projesinin tanıtımını amaçlıyor.

Suriyeli Öğrencilerin Türk Sınıf Arkadaşları da Proje Kapsamında

Toplantının açılış konuşmasını yapan PIKTES Proje Direktörü Pınar Özel, PIKTES ailesine yeni katılan ekip üyelerine “Hoşgeldiniz” diyerek, projenin büyüyen kapsam ve hedefleriyle ilgili bilgi verdi. “İç savaş nedeniyle ülkesinden kaçmak zorunda kalan tüm çocukları bağrımıza basıyoruz” diyen Özel, bununla birlikte PIKTES projesinin ikinci fazının, dezavantajlı bölgelerde Suriyeli çocuklarla birlikte eğitim gören Türk çocuklarını da kapsadığını duyurdu.

Yeni Hedef: “Sosyal Uyum”

PIKTES’in yeni hedefleri arasına “Sosyal Uyum” olgusunun da eklendiğini kaydeden Özel, “Sayın Bakanımızın da belirttiği gibi eğitim bir süreç. Başarılı bir eğitim, sadece öğretim sürecini değil, çocukların sosyal uyumunu da kapsar. Dolayısıyla, projenin ilk fazından farklı olarak, PIKTES’in 2. fazına, ‘sosyal uyum’ hedefini de ekledik. Sadece çocukları kapsayan değil, haneye uzanan bir ‘sosyal uyum’ programı hazırlıyoruz. Çünkü hem çocuğun hem de ailenin bu sürece dahil edilmesi gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.

Çatar: “Çocukları, Eğitim Sisteminin İçinde Tutmayı Amaçlıyoruz”

Tanıtım filminin izlenmesinin ardından Proje Direktör Yardımcısı Metin Çatar, PIKTES projesini tanıtan bir sunum yaptı. Çatar, PIKTES projesinin ilk fazını, hedeflenen rakamların ötesinde bir başarıyla tamamlanmasından duydukları memnuniyeti dile getirirken, “PIKTES’in kapsamına ‘Erken Çocukluk Eğitimi’, ‘Mesleki ve Teknik Eğitim’ ve ‘Sosyal Uyum’u da katarak, Suriyeli çocukları her zaman eğitim sisteminin içinde tutmayı amaçlıyoruz” dedi.  

Toplantının ilk günü, Proje Yönetim Ofisi ekibinin sunumlarıyla devam etti. Materyal Birim Koordinatörü Nuray Çevik, Proje kapsamında geliştirilen çocuk ve öğrenci kitaplarına ilişkin bilgi verirken, İstihdam Birim Koordinatörü Mustafa Kayalı da personel istihdamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Avukat Sefa Demirci’nin “Mevzuat ve Hukuk İşleri” konulu konuşmasının ardından, Ölçme ve Değerlendirme Birim Koordinatörü Süleyman Ülkü, biriminin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Sunumların ardından, katılımcıların soruları da yanıtlandı.

Toplantının İkinci Gününde Yoğun Gündem

8 Ağustos 2019 tarihinde gerçekleştirilecek toplantının ikinci oturumunda, Eğitim Planlama Birim Koordinatörü Seçil Balkır, Proje kapsamındaki eğitim planlamasını; Mevzuat ve Destek Hizmetleri Birimi’nden Fatih Kırık ise destek hizmetlerinin amaç ve işleyişini anlatacak. Bilgi İşlem Birim Koordinatörü Volkan Tay’ın PIKTES izleme sistemini tanıtmasının ardından, İzleme Birimi’nden Beyza Hicret Tokdoğan, projenin izleme faaliyetleri hakkında bilgi verecek. İletişim ve Halkla İlişkiler Birimi’nden Zeynep Tuğrul’un PIKTES’in iletişim ve görünürlük faaliyetleri ile ilgili sunumunu, Mali İşler ve Muhasebe Birim Koordinatörü Enver Sadak’ın, birimindeki çalışmalar hakkında bilgilendirmesi takip edecek.

  1. Günde Gündem, İhale Kanunu ve Destek Hizmetleri

9 Ağustos 2019 tarihinde gerçekleştirilecek üçüncü gün oturumunda ise İhale ve Satın Alma Birimi, iş süreçlerini anlatacak. Bu oturuma, illerde destek hizmetlerinden sorumlu ekiplerin yanı sıra il koordinasyon ekiplerinin ihale ve satın alma süreçlerini takip edecek personel de katılacak. Bu kapsamda Avukat Sefa Demirci, “4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu”; Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden Ali Aksu da “Taşıma İş ve İşlemleri” konularında dinleyicilere kısa bir brifing verecek. İl Koordinasyon Ekipleri Bilgilendirme Toplantısı, İhale ve Satın Alma Birimi’nden Ömür Zorlu ve Zafer Özgedik’in, “Ödemeler ve Hak Edişler” konularındaki sunumlarıyla sona erecek.

1 2_2_3_4.JPG 2 3_2_3_4.JPG 3 4_2.JPG 4 5_2.JPG