İZLE ÖĞREN NEDİR VE NASIL KULLANILIR?

Sayın PIKTES Öğretmeni,

Aşağıda/Ekte “İzle Öğren” uygulamasının nasıl kullanılacağına dair bilgilerin bulunduğu doküman yer almaktadır. Yabacılara Türkçe öğretimi konusunda destekleyici bir materyal olan bu uygulama Bakanlığımız tarafından geliştirilmekte olan bir dijital uygulama olup Projemiz kapsamında çalışan tüm öğretmenlerimizin “İZLE-ÖĞREN” uygulamasına girmesi, sınıf ortamında ve bireysel olarak kullanması, yabancı uyruklu öğrencilere kullandırması ve görüşlerini bizlere bildirmesi önem arz etmektedir. Ayrıca mümkün olduğu kadar çok sayıda yabancı öğrencimize bireysel olarak kullanım imkânı sağlayarak gözlemlerinizi bize iletmeniz de materyallerimizi geliştirmek konusunda desteğinizle önemli adımlar atılacaktır.

Gerçekleştirilecek pilot çalışmanın bizleri doğru yönlendirebilmesi için, mümkün olduğunca öğrencilerimizin bireysel kullanım gerçekleştirebileceği teknolojik imkânları bulunan gruplarda (bilgisayar, tablet, akıllı telefon gibi) uygulanması önemlidir. Uygulamanın öğrencilerimizin kullanım alışkanlıklarına uygunluğu, sunulan içeriklerin seviyelere uygunluğu ve yeterliliği vb. konularda görüş ve değerlendirmelerinizi izleogren.eba.gov.tr adresine kendi mail adresiniz üzerinden mutlaka göndermenizi bekliyor, İyi çalışmalar diliyoruz.

   Proje Merkez Yönetimi

İZLE ÖĞREN NEDİR VE NASIL KULLANILIR?

Uygulamaya (izleogren.eba.gov.tr) adresinden erişilebilmektedir (Uygulama pictes.meb.gov.tr adresinde de mevcuttur.). Aynı zamanda mobil cihazlar için, Android uygulama marketi Google Play’de ve İOS uygulama marketi AppStore’da “İzle Öğren” uygulaması kullanıma sunulmuştur.

1- Uygulamadan faydalanmak isteyen kullanıcılar, ana sayfada karşılarına çıkan ekrandan “KAYDOL” sekmesindeki alanları doldurarak sisteme kayıt olmalıdır.

2- Kayıt işlemini tamamlayan kullanıcılar, oluşturdukları hesap bilgileri ile sisteme giriş yaparak karşılarına çıkan ekrandan çalışacakları seviye ve tema bilgilerini seçerek kaydetmelidir.

3- Uygulamada, “Yetişkin, Çocuk, Tema” olarak adlandırılmış üç ana kategori bulunmaktadır:

a) Yetişkin bölümünde A1, A2, B1, B2, C1 seviyelerinde videolu sorular bulunmaktadır.

b) Çocuk bölümünde A1, A2, B1 seviyelerinde videolu sorular yer almaktadır.

c) Tema bölümünde Türkçe öğrenen yabancıların ilgilendiği konuları kapsayacağı düşünülen “Günlük Yaşam, Kültür Sanat, Spor, Sağlık, Bilim ve Teknoloji” konu başlıklarında videolu sorular bulunmaktadır.

4- Uygulamayı kullanan kişi, seviyesini veya temasını seçtikten sonra açılan bölümdeki videoda dinlediği ifadenin yazılı karşılığını ekranın altında yer alan iki seçenekten birini işaretleyerek cevaplamış olacak ve bir sonraki videoya geçebilecektir.

5- Videolar, kullanıcının karşısına seçilen seviyede ve ya temada rastgele gelecektir.

6- Kullanıcının, videolu soruların yüzde altmışına doğru cevap vermesi halinde, karşısına bir sonraki seviyeye geçmek isteyip istemediğini soran bir uyarı çıkacaktır. Kullanıcı dilerse bir üst seviyeye geçebilecek ya da bulunduğu seviyedeki dil becerisini pekiştirmeye devam edebilecektir.

7- Kullanıcının seçtiği seviyedeki soruların yüzde altmışını veya art arda on tanesini yanlış yanıtlaması durumunda kullanıcıya bir alt seviyeden devam etmesi önerilecektir.

1 Ekran_Resmi_2019-07-31_17.06.50.png