REHBERLİK DANIŞMANLARINA YÖNELİK SERTİFİKA PROGRAMI BAŞLADI

“Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi kapsamında Hacettepe Üniversitesi ile ortaklaşa düzenlenen “Göç ve Travmaya Maruz Kalmış Çocuklara Yönelik Psikososyal Müdahale Sertifika Programı” 6 Ağustos 2018 Pazartesi günü Afyonkarahisar’da başladı.

Ülkemize göç eden Suriyeli çocukların savaş ve göç ortamında yaşadıkları travma ve kültür farkından kaynaklanan uyum sorunları göz önüne alındığında; bu sorunları giderme noktasında destek sağlayan rehberlik danışmanlarının yine bu alanda özelleştirilmiş bir eğitime ihtiyaç duyduklarını düşen Proje yönetimi; alanında uzman akademisyenler tarafından eğitim programı uygulanmasına karar verdi ve Hacettepe Üniversitesiyle protokol imzaladı.

Yapılan iş birliği ile proje kapsamında görev yapan rehberlik danışmanlarının katılımcı olarak yer aldığı ve iki hafta sürecek olan göç ve travmaya maruz kalmış çocukların eğitimlerinde yol gösterici olması açısından, rehberlik danışmanlarına ülkemizin çeşitli üniversitelerinden gelen akademisyenler tarafından eğitim verilecek. Uygulanacak olan eğitim programında; çok kültürlü psikolojik danışma, bireyi tanıma teknikleri, krize müdahale, akran danışmanlığı, ailelere yönelik rehberlik hizmetleri vb. konular yer alacak.

Söz konusu programın ilk gün açılış etkinliğinde ilk konuşmayı Hacettepe Üniversitesi Yaşam Boyu Öğrenme Merkezi Müdürü Doç. Dr. Eda GÜRLEN yaptı ve çalışmanın süreci hakkında bilgi verdi.

GÜRLEN’ in yaptığı bilgilendirme konuşması sonrasında yine Hacettepe Üniversitesi akademisyenlerinden Sertifika Eğitimi Koordinatörü Prof. Dr. Tuncay ERGENE; hem eğitim verecek olan akademisyenler hem de eğitim içeri hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Proje tanıtım videosu ve kamu spotunun da yayımlandığı açılış etkinliğinin açış konuşmasını Proje Direktör Yardımcısı Dr. Taner AŞÇI yaptı. AŞÇI, projenin başlangıç öyküsünden bu güne kadar olan süreci özetledi.

Göç ve travmaya maruz kalmış çocuklara rehberlik desteği sağlayacak olan ve PICTES Projesi kapsamında görev yapan rehberlik danışmanlarının mesleki gelişimlerine katkı sunulması ve eğitim hizmetlerinin daha nitelikli hale getirilmesi amacıyla düzenlenen eğitim programı 17 Ağustos 2018 Cuma günü sertifika töreninin ardından sona erecek.

 

1 2_(1)_800x533.png 2 3_(1)_800x533.png 3 4_(1)_800x533.png 4 5_800x533.png 5 6_800x533.png