İDARİ PERSONEL FARKINDALIK EĞİTİMİ TAMAMLANDI

Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi kapsamında düzenlenen ve 30 Nisan 2018 Pazartesi günü Antalya’da başlayan “İdari Personel Farkındalık Eğitimi” 4 Mayıs 2018 Cuma günü yapılan kapanış töreni ile sona erdi.

Okulunda Suriyeli öğrenci bulunan idari personele yönelik düzenlenen eğitimde idareciler; Problem Çözme Teknikleri, Çatışma ve Stres Yönetimi, Uluslararası Hukuk ve Çocuk Hakları, Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Yöntem ve Teknikleri, Kültürlerarası Duyarlılık ve Sosyal Entegrasyon vb. konularda eğitim aldılar. Eğitimler, çeşitli üniversitelerden gelen akademisyenler ve PICTES Projesi eğitim uzmanları tarafından verildi.

Hafta boyunca süren eğitimin kapanış törenine; Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir GÜL, Sosyal, Kültürel Eğitimler ve Faaliyetler Daire Başkanı Ahmet Vefa GÜLER, Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel ARSLAN katıldı.

Etkinliğin Antalya’da gerçekleştirilmesi sebebiyle ev sahibi olarak açış konuşmasını Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel ARSLAN yaptı. ARSLAN: “Bu çalışmanın neticelerinin hayırlara vesile olmasını ve Suriyeli kardeşlerimize faydalar getirmesini diliyorum.” dedi.

Kamu spotu ve tanıtım filminin de gösterildiği kapanış programının son konuşmasını Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir GÜL yaptı. GÜL konuşmasına, Abdullah ORAL’a ait dörtlüklerle başladı:

“Mavi bir gök boyuyorum

Çocukların masum gülüşleriyle

Bedenimin sol yanında bir yürek ayaklanır

İçimdeki acıların altını çizerek

Vakit gece yarısı

Günlerden sonsuzluk

Yağmursuzluklara hüküm giydim

Sınırlar ötesinde mülteci yüreğim…

Devletimizin, bakanlığımızın en önemli kademesinde yer alan sizler; öğrenci ve velilerimizle aramızda sarsılmaz köprü olarak yer almaktasınız. Sizler; ilmin, edebin, faziletin, hikmetin, fedakârlığın, sanatın, kültürün ve birçok güzelliğin intikal unsuru oldunuz. Hepinize sonsuz sevgi ve selamlar sunuyorum.

Bir hafta boyunca Suriyeli çocuklarımızın vatandaşımız olan çocuklarımızla uyumunu ve kardeşliğin teminini sağlamak amacıyla değişik konularda kıymetli akademisyenlerimizden katkılar aldık, iyi örnekler paylaştık. Türkçeyi daha güzel bir şekilde öğretmek, travma yaşayan çocukların psikolojik dünyasını tamir etmek, kültürlerarası diyalog ve duyarlılığı oluşturmak, onları anlamak, kendimizi ifade etmek ve sosyal dokumuzu bozmadan misafirlerimizle olan sosyal uyumu gerçekleştirmenin yollarını aradık. Uyumun ne şekilde olması gerektiğini ve bakanlığımızın eğitimle ilgili genel politikalarını dile getirdik. Böylece, karşılıklı müzakerede bulunduk.

İcra edilen bu programımızın ve bundan sonra yapacağımız çalışmaların hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi ve katılımcılara sertifikalarını takdim etti.

Yoğun katılım ve ilgiyle gerçekleşen İdari Personel Farkındalık Eğitimi verimli geçen çalışmalarla sona erdi.

1 0_800x534.JPG 2 1_800x534.JPG 3 2_800x534_2_3.JPG 4 3_800x534_2.JPG 5 4_800x534_2_3.JPG 6 5_800x534_2.JPG 7 6_800x534_2_3.JPG 8 7_800x534_2_3.JPG