İDARİ PERSONEL FARKINDALIK EĞİTİMİ BAŞLADI

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından fonlanan Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi kapsamında düzenlenen “İdari Personel Farkındalık Eğitimi” 30 Nisan 2018 Pazartesi günü Antalya’da başladı.

Okulunda Suriyeli öğrencisi bulunan idarecilere yönelik düzenlenen eğitimin açılış etkinliğine Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cumali DEMİRTAŞ, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir GÜL, MEB Bakan Danışmanı İsmail GÜLER, Strateji Geliştirme Başkanlığı Daire Başkanı Mehmet Baki ÖZTÜRK, Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel ARSLAN ve Proje Yönetim ekibi katıldı.

Proje tanıtım filminin gösterimiyle başlayan etkinlikte ilk olarak Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel ARSLAN konuşma yaptı. ARSLAN konuşmasına, bakanlık protokolü ve katılımcıları Antalya’da ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirterek başladı. Suriyeli çocukların eğitim öğretime ulaşmasında bu projede yürütülen çalışmaların çok faydalı olduğunu, sahada bunu daha net gördüklerini belirtti. Sözlerini “Yürütülen çalışmalarda siz idarecilerin de çok büyük katkısı var. Yapılan tüm çalışmalar için kendi adıma teşekkür ediyorum.” diyerek tamamladı.

Proje kamu spotunun da yayınlandığı etkinlikte, projeye dair tanıtım ve bilgilendirme sunumunu Direktör Yardımcısı Dr. Taner AŞÇI yaptı. Projenin bu güne kadar yürüttüğü çalışmalarla ilgili bilgi veren AŞÇI, tüm katılımcılara teşekkür etti.

Etkinliğe katılan isimler arasında yer alan ve proje çalışmalarına katılımıyla destek veren MEB Bakan Danışmanı İsmail GÜLER katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada: “Millet olarak, devlet olarak mazlumların hep yanında olduk ve oluyoruz. Dünyada en çok mülteci ağırlayan ülke konumundayız. Bu projede yürütülen çalışmalar da bir o kadar kıymetli. Başta proje ekibi ve yönetimi olmak üzere hepinize teşekkür ediyoruz.” dedi.

Göreve geldiği günden beri proje faaliyetlerinde katılımcılarla bir arada olmayı tercih eden MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir GÜL, hafta boyunca gerçekleştirilecek eğitimlerin hayırlara vesile olmasını dileyerek başladı sözlerine. GÜL yaptığı konuşmada: “2011’de Suriye’de ortaya çıkan iç karışıklıklarla birlikte, ülkemize ciddi bir göç dalgası başladı. 3 buçuk milyon insan vatanlarını terk ederek, terk etmek zorunda kalarak ülkemize geldi ve bize sığındı. Bize sığınan bu insanlara Türkiye Cumhuriyeti Devleti ev sahipliği yaptı. Biz zaten tarihimiz boyunca da dili, dini, ırkı, mezhebi, inancı, düşüncesi ne olursa olsun zor durumda kalan insanlara yardımcı olmaya çalışan bir geleneğin devamı olarak; başta Cumhurbaşkanımızın iradesiyle, bir devlet politikası olarak bu insanlara sahip çıkmaya çalıştık. Sonuç olarak da bunun eğitimle ilgili kısmını sizler ve bizler sürdürmeye başladık.

Kimse, başka bir ülkede sığıntı gibi yaşamak istemez. Kendimizi o insanların yerine koyarak düşünmeliyiz. Suriye’den topraklarımıza misafir olarak gelen bu insanlara karşı vicdani hislerle yaklaşmalıyız. Bizler inancımız gereği onları kaderine terk edemezdik. Kültürümüz, inancımız buna zaten izin vermez.

Biz de bu düşünceyle 2 yıldır Suriye’den gelen çocukları eğitim sistemimize dahil etmeye çalıştık. Yapılan bu çalışmaları sizlerle birlikte yürütüyoruz ve epey de yol aldık. Kayıp bir neslin oluşmaması için eğitim öğretim hakkını bu çocuklara sunmaya çalıştık, çalışıyoruz. Tabi ki sizler de çok büyük fedakarlık göstererek çalıştınız, bizler bunun farkındayız. Bu anlamda hepinize candan teşekkür ediyorum.” dedi.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir GÜL’ ün konuşmasının ardından, açılış programının son konuşmasını MEB Müsteşar Yardımcısı Cumali DEMİRTAŞ yaptı. DEMİRTAŞ: “Öncelikle merkezde ve taşrada görev yapan ve zaman zaman sıkıntı yaşayan siz değerli arkadaşlarımı kutluyorum. Bu coğrafya bizim coğrafyamız ve bu coğrafyada yaşayan insanlar da bizim kültürümüzü taşıyan insanlar. Bizler bu insanların yaşadıkları mağduriyette elbette yanlarında olacaktık. Milli Eğitim camiası olarak da gerekli tedbirleri alarak çalışmalara başladık. Bu çalışmalarda siz yöneticilere de büyük görevler düştü. Bu görevleri başarıyla yürüttüğünüzü görüyor, fedakar çalışmalarınızın bundan sonra da devam edeceğine olan inancımla hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

Protokol konuşmalarının tamamlanmasının ardından, MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı Kalite ve Performans Daire Başkanı Mehmet Baki ÖZTÜRK “Motivasyon ve Farkındalık” konulu oldukça keyifli bir seminer verdi.

Açılışı yapılan ve Suriyeli çocukların eğitim aldığı okullarda idari personel olarak görev yapan eğitimcilere yönelik düzenlenen farkındalık eğitimi 4 Mayıs 2018 Cuma günü sona erecek.

1 idari1.jpg 2 idarikapak_2.jpeg 3 idari2.jpg 4 idari4.jpg 5 idari33.jpeg 6 idari5_2_3.jpg