TELAFİ EĞİTİMİ ÖĞRETİM PROGRAMLARI REVİZE ÇALIŞTAYI BAŞLADI

Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi (PICTES) Projesi kapsamında düzenlenen “Telafi Eğitimi Öğretim Programları Revize Çalıştayı” 12 Mart 2018 Pazartesi günü Başkent Öğretmenevinde başladı.

Proje faaliyetleri kapsamında, 2016-2017 eğitim öğretim yılı yaz tatili döneminde geçici koruma altında bulunan Suriyeli öğrencilere telafi eğitimleri verildi. Bu eğitimlerde, 12-16 Haziran 2017 tarihleri arasında Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde gerçekleştirilen “Telafi Eğitimi Programı Hazırlanması Çalıştayı”nda belirlenen öğretim programları kullanıldı. Kullanılan bu programlar üzerinde de güncelleme çalışması yapmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenleri ve çeşitli üniversitelerden gelen akademisyenlerin katıldığı revize çalıştayı düzenlendi. Çalıştayla birlikte güncellemesi gerçekleştirilen öğretim programları, “Telafi Eğitimi II” faaliyetinde kullanılacak.

Çalıştayda ilk olarak, Proje Mevzuat ve Hukuk Birimi Koordinatörü Sinan BOZDOĞAN projenin tanıtımı ve telafi eğitimleri hakkında bilgilendirme sunumu yaptı.

Proje kısa film ve kamu spotunun da gösterildiği çalıştayda, Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı Öğretim Programları Dairesi Başkanı Toper AKBABA söz aldı ve “Bakanlığımızın, hükümetimizin, devletimizin yürüttüğü bu çalışmada Suriyeli çocuklara ana dillerini unutturmadan, ülkemize entegrasyonlarını kolaylaştıracak bir eğitim sunmaya çalışılıyor. Sadece Suriyeli değil, hiçbir çocuğun okul dışında kalmaması için bakanlığımızın yürüttüğü projelerden biridir bu proje. Bu kapsamında yapılan telafi çalışmaları da önemli rol oynuyor. Çünkü öğretim programları da tüm eğitim çalışmalarının merkezini oluşturuyor. Örgün öğretim programlarında güncelleme yapılırken, telafi eğitimi öğretim programlarında da güncellemeye gidilmesi gerekiyordu ve bu çalıştaya ihtiyaç duyuldu. Yapılacak bu çalışma için siz değerli hocalarımıza şimdiden teşekkür ediyor, hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

PICTES Projesinin direktörü ve MEB Bakan danışmanı Haydar ŞAHİN çalıştayın ilk gün etkinliğinde komisyonda görev alan öğretmenlere seslendi ve çalıştay sürecini kendileriyle işletecek olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. ŞAHİN sözlerinin devamında “Devletimiz açısından baktığımızda bütün dünyaya insanlık dersi veren örnek bir iş yapıyoruz. Dünya ölçeğinde bu kadar büyük bir kitlenin sığınmacı olarak geldiği başka bir ülke yok. İkinci dersi ise, Milli Eğitim Bakanlığı vasıtasıyla veriyor ve bu büyük kitlenin yarınlara güvenle hazırlanabilmesinde en temel araç olan eğitimden yararlanmalarını sağlayacak süreci işletiyoruz. Avrupa Birliği fonu da bu sürecin içinde.

PICTES Projesinin yürüttüğü çalışmalarla şu an 6 yüz 15 bin Suriyeli çocuk Türk eğitim sistemimize dahil oldu. Öğretmenlerimiz de bu anlamda çok önemli katkılar sunuyorlar. Bugün burada bulunan siz değerli hocalarımız da Suriyeli çocuklar nezdinde çok önemli bir çalışmayı yerine getirmiş ve onların eğitim süreçlerine katkı yapmış olacaksınız.” dedi.

Çalıştayda “Türkçe Dersi Öğretim Programları Geliştirme Yöntem ve Teknikleri, Yabancı Çocuklara İlk Okuma Yazma Öğretimi, Türkçe Dinleme ve Konuşma Eğitiminin Öğretim Programlarına Yansıtılması, Matematik Dersi Öğretim Programlarında Ölçme ve Değerlendirme, Rehberlik Öğretim Programları Geliştirme Yöntem ve Teknikleri” gibi pek çok konu üzerinde çalışma yapılacak.

Bahsi geçen çalışmalarla ile ilgili detaylı bilgi veren Materyal Geliştirme ve Kalite Birimi Koordinatörü Dr. Serap SAYDIM’ ın konuşmasının ardından komisyon üyeleri çalışmalara başladı.

Telafi Eğitimi Öğretim Programları Revize Çalıştayı 16 Mart 2018 Cuma günü sona erecek.

1 1_800x533.JPG 2 2_800x533.JPG 3 3_800x533.JPG 4 4_800x533.JPG 5 5_800x533_2.JPG 6 6_800x533_2.JPG 7 7_800x533.JPG 8 8_800x533.JPG 9 9_800x533.JPG 10 10_800x533.JPG