MİLLİ EĞİTİM BAKANI İSMET YILMAZ ANTALYA’DA

Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ, “Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi” kapsamında, Suriyeli öğrencilere eğitim veren öğretmenlere yönelik Antalya’da düzenlenen farkındalık eğitiminin ikinci hafta açılış törenine katıldı.

Törenin onur konuğu olan YILMAZ konuşmasına, Afrin’ de şehit düşen askerlerimizi anarak başladı ve kardeşlik ekseninde verilen mücadeleye de değinmiş oldu. Yine bu bağlamda, 2011 yılından bu yana ülke olarak 3 milyonun üzerindeki Suriye vatandaşlarına ev sahipliği yapıldığını vurguladı.

Bakan YILMAZ konuşmasının devamında, Suriyeli çocuklara yönelik yürütülen bu çalışmanın başka bir ülkede olmadığını belirterek, "Tüm Suriyeli çocuklarımıza ulaşmak istiyoruz. Hiçbirinin eğitim çemberinin dışında kalmasını istemiyoruz. Bunu kendimize görev kabul edip, gereken adımları da atıyoruz.” dedi. Bu konuda, Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesinin çalışmalarının önemli olduğunu da vurgulayan YILMAZ, "300 milyon avro bütçeli proje 23 ilde uygulanmakta. Bu proje kapsamında 390 bin Suriyeli öğrenciye 5 bin 555 Türkçe öğretici tarafından Türkçe öğretim dersi, 94 Arapça öğreticisiyle Arapça dil öğretimi hizmeti ve 495 rehberlik danışmayla da danışmanlık hizmeti verilmekte. 900 personelle temizlik, 300 personelle de güvenlik hizmeti sağlanmaktadır." diyerek yapılan çalışmalara değindi.

Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı 17 ilde ise 155 okulun yapılacağını söyleyen Bakan YILMAZ, eğitimle aşılamayacak sorun olmadığını belirtti.

Açılış törenin onur konuğu olarak konuşma yapan YILMAZ, sözlerini tamamlamasının ardından eğitim alan öğretmenlere sertifikalarını verdi.

Direktörlüğünü Bakan Danışmanı Haydar ŞAHİN’in yaptığı projenin Antalya’da gerçekleştirilen farkındalık eğitimi açılış törenine, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir GÜL ve Din Öğretimi Genel Müdür Nazif YILMAZ da katıldı ve tüm insanlığın kardeşliğine vurgu yaparak, katılımcılara temenni ve teşekkürlerini ilettiler.

1 11_(2).jpg 2 2_800x534_2.JPG 3 3_800x534.JPG 4 41.jpg 5 5_400x600.jpg 6 6_800x534_2.JPG 7 7_800x534_2.JPG