FARKINDALIK EĞİTİMİ ANTALYA’DA BAŞLADI

“Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi (PICTES) Projesi” kapsamında, Suriyeli öğrencilerin dersine giren öğretmenlere yönelik düzenlenen farkındalık eğitimi programı 22 Ocak 2018 Pazartesi Antalya’da başladı.

Türkiye genelindeki okullarda Suriyeli öğrencisi bulunan öğretmenlere yönelik farkındalık eğitimleri düzenlendi. Söz konusu eğitime, 15 ve üzeri sayıda Suriyeli öğrenci bulunan okullarda derse giren sınıf, rehber ve diğer branşlardaki öğretmenler katılıyor.

Bahsi geçen eğitim etkinliğinin açılış töreninde Proje Direktör Yardımcısı Dr. Taner AŞÇI proje tanıtımına dair bilgilendirmede bulundu. Açış konuşmasını ise, MEB Bakan Danışmanı ve Proje Direktörü Haydar ŞAHİN yaptı.

Konuşmasına, projenin başlangıcından bu güne kadar gelinen noktayı anlatarak başlayan ŞAHİN: “Suriyeliler hayatta kalmak için ülkemize geldikleri süreçte, savaş mağduru çocukların eğitimden mahrum kalmamaları için Geçici Eğitim Merkezleri açtık ve okula gitmelerini sağlamaya çalıştık. Çok kısa sürede de 3 yüz 75 bin çocuğu eğitim sistemimize dahil ettik. Dünyanın hiçbir yerinde, bu kadar büyük bir kitleyi okullarına dahil eden ve eğitim görmelerini sağlayan başka bir ülke yok. Biz ülkemize gelen, sığınan misafirlerimize kucak açıyor, kendi ayakları üzerinde durabilecekleri bir ortam hazırlamaya çalışıyoruz. Tüm dünyaya da insanlığın, sevginin ve çocukların nasıl sahiplenileceğinin de mesajını veriyoruz.

Bugün burada toplanmamızın amaç ve sebeplerinden biri de bu birlikteliğin, uyumun sağlanmasında siz öğretmenlerimizin önemli rol oynuyor olmasıdır. Sizlerde zaten var olan merhamet duygusunun Suriyeli çocuklara da sirayet edeceğinden şüphe yoktur. Bu anlamda işleyişi devam eden bu sürecin daha da uygun hale gelmesinde sunacağınız katkılar için şimdiden teşekkür ediyorum.” dedi.

Suriyeli öğrencilerin dersine giren öğretmenlere yönelik düzenlenen farkındalık eğitimi programının açılış etkinliği 3 bin 100 öğretmenin katılımı ile başlamış oldu.

Açılış törenine katılan MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı, AR-GE, Kalite ve Performans Daire Başkanı Mehmet Baki ÖZTÜRK “Farkındalık ve Motivasyon” konusunda katılımcılara seminer verdi.

Çeşitli üniversitelerden gelen akademisyenlerin, “Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Yöntem ve Teknikleri, Kültürlerarası Duyarlılık ve Sosyal Entegrasyon, Uluslararası Hukuk ve Çocuk Hakları” gibi pek çok konuda eğitim vereceği etkinlik, toplamda 9 bin 4 yüz öğretmenin katılımıyla 9 Şubat 2018 Cuma günü sona erecek.

1 1_2_3_4_5_6.JPG 2 3_2_3_4.JPG 3 6_2.JPG 4 2_800x534.JPG 5 4_800x534.JPG 6 5_800x534.JPG 7 6_800x534.JPG 8 7_800x534.JPG 9 8_800x534.JPG 10 9_800x534.JPG