YENİ GÖREVLENDİRİLEN ÖĞRETİCİLERE YÖNELİK DÜZENLENEN ORYANTASYON EĞİTİMİ BAŞLADI

“Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi (PICTES) Projesi” kapsamında düzenlenen “Rehberlik Danışmanları, Türkçe ve Arapça Öğreticileri Oryantasyon Eğitimi” açılış programı 11 Aralık 2017 Pazartesi günü Başkent Öğretmenevinde başladı.  

Projenin yürütüldüğü 23 ildeki okul ve diğer kurumlarda (Geçici Eğitim Merkezleri, Halk Eğitim Merkezleri vb.) görevlendirilmek üzere, Rehberlik Danışmanları, Türkçe ve Arapça Öğreticileri istihdam edildi.

Açık kontenjanları tamamlamak için alınan yeni öğreticileri bilgilendirmek amacıyla, iki hafta sürecek olan eğitim programının ilk günü, Proje Direktör Yardımcısı Dr. Gülşen KAŞKA’ nın proje tanıtım sunumu ile başladı.

Tanıtım sunumunun ardından, Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Danışmanı ve Proje Direktörü Haydar ŞAHİN öğreticilere seslendi. ŞAHİN konuşmasında: “Milli Eğitim Bakanlığının Genel Müdürlükleri ve AB Türkiye Delegasyonunun katkıları; Proje Merkez Ofisi çalışanları, il ekipleri ve öğreticilerimizin özverili çalışmasıyla gerçekleşen bu projenin 1 yılı geride kaldı ve bu kısa sürede faaliyetlerin büyük çoğunluğunu gerçekleştirdik.

Sahadaki öğretmenlerimizin çocuklara olan yaklaşımıyla, çocukları travmadan, savaştan, kandan, üzüntüden çıkartarak, başka bir dünyanın da mümkün olabileceği duygusunu kazandırdıkları bir süreci yaşıyoruz. Önceliğimiz zaten, bu çocukların iç dünyalarındaki karanlığı aydınlığa çıkartmak. Bu görev de sizlere düşüyor. Bizler de bu süreç de her zaman sizin yanınızda olacağız.” dedi.

Oryantasyon eğitiminin açılış etkinliğine katılan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu temsilcisi Jochen SCHMİDT ise yaptığı konuşmada: “Delegasyon tarafından baktığımızda Türkiye’nin ne kadar misafirperver bir ülke ve yaptığı işin de ne kadar büyük bir iş olduğunu görüyoruz. Bu süreçte de Türkiye’ye destek olmak istiyoruz.

Suriyeli çocuklar Türkiye’de de kalsalar, kendi ülkelerine de dönseler mutlaka eğitim almalılar. Onların eğitiminde siz öğreticilerin de enerjik ve verimli çalışmalarını dilerim.” dedi.

Suriyeli Öğrencilere Yönelik Okuma Eğitimi, Göç Sosyolojisi, Türkçe Dil Öğretim Yöntem ve Teknikleri, Eğitim Psikolojisi ve Rehberlik, Travma Sonrası Stres Tepkileri, Dezavantajlı Çocuklarla Çalışma Yöntem ve Teknikleri vb. konularda eğitimlerin verileceği “Rehberlik Danışmanları, Türkçe ve Arapça Öğreticileri Oryantasyon Eğitimi Programı” 22 Aralık 2017 Cuma günü sona erecek.

1 1_2_3.JPG 2 2_2.JPG 3 3_2.JPG 4 4.JPG