YÖNLENDİRME KOMİTESİ TOPLANTISININ İKİNCİSİ YAPILDI

“Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi (PICTES) Projesi” merkez yönetimi tarafından ikincisi düzenlenen “Yönlendirme Komitesi Toplantısı” 24 Ekim 2017 Salı günü Başkent Öğretmenevinde yapıldı.

Proje yükümlülükleri çerçevesinde, projenin amaç ve ilkeleri doğrultusunda gerçekleştirilen, devam eden ve planlanan faaliyetlerin değerlendirildiği “II. Yönlendirme Komitesi Toplantısı” na Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Türkiye’deki Mültecilere Mali Yardım Aracı Bölüm Başkanı ve Eş Başkan Emma CLUA VANDELLOS, MEB Genel Müdürlüklerinin ilgili daire başkanları, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Temsilcileri, ilgili bakanlıkların ve  kuruluşların temsilcileri katıldı.

Toplantının açış konuşması ve oturum başkanlığını Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan DEMİRCİ yaptı. DEMİRCİ konuşmasında: “Ülkemiz, tüm dünyayla beraber çok büyük bir krizi yaşıyor ve bu coğrafyanın görmüş olduğu en büyük trajedilerden bir tanesi bu. Ve hali hazırda bu trajedi devam ediyor, ne zaman biteceği ile alakalı da, ne Suriyeliler kendilerine dair ne de bizler onlara dair bir öngörüde bulunabiliyoruz. Yaşanan krizin en büyük bedelini Suriyeliler ödedi, ama Suriyelilerle beraber gelen göç dalgalarıyla bütün dünya da etkilendi.

Biz çok radikal bir karar verdik. Bu karar, Suriyeli çocukların Türk eğitim sistemine entegrasyonu kararıydı. Bu kapsamda PICTES Projesinin başlaması bizim için çok heyecan verici oldu.

Avrupa Birliği ile olan bu konudaki iş birliği de önemli bizim için. Ortak bir yükü ve sorumluluğu da her zaman hissediyoruz. Her şeyden öte kaygımız bir: çocuklar ve çocukların okullaştırılması.” dedi.

Toplantının Eş Başkanı Emma CLUA VANDELLOS ise, Suriyeli çocukların eğitime entegrasyonu konusunda Türkiye’nin elinden geleni yaptığını bildiklerini söyledi. Konuşmasının devamında VANDELLOS, bu projenin (PICTES) mültecilere eğitim konusunda kendileri açısından da ilk büyük proje olduğunu belirtti ve Suriye’deki çatışmaların en kısa zamanda sona ermesini ümit ettiklerini söyledi.

MEB Bakan Danışmanı ve Proje Direktörü Haydar ŞAHİN ise yaptığı konuşmada, “Bir olmak” diye bir deyim var. Bir olmak demek, aynı soruna aynı yerden bakabilmek demek. Yaşanan sorunların, sıkıntıların çözümüne katkı sunmaya çalıştık ve sonucunda bir öykü çıktıysa bu “bir olmak” duygusunun sonucudur diye düşünüyorum. Bir başarı öyküsü yazıldıysa, bu öyküdeki herkesin katkısıyla oluşmuştur.” cümleleriyle duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Proje Direktör Yardımcılarından Sevgi ERNAS ve Dr. Taner AŞÇI, “İzleme Göstergeleri, Mevcut Durum ve Gelecek Faaliyetler” ve “Mali Boyutuyla Proje” konulu sunumlarını yaptılar.

Toplantı, karşılıklı sunulan görüş ve bilgi alışverişinin ardından, oturum başkanı MEB Müsteşar Yardımcısı Ercan DEMİRCİ’ nin kapanış konuşmasıyla sona erdi.

1 IMG_0645_800x533.JPG 2 IMG_0647_800x533.JPG 3 IMG_0653_800x533.JPG 4 IMG_0657_800x533.JPG 5 IMG_0661_800x533.JPG 6 IMG_0674_800x533.JPG 7 IMG_0681_800x533.JPG 8 IMG_0694_800x533.JPG 9 IMG_0696_800x533.JPG 10 IMG_0698_800x533.JPG